UNIQUE, MAGNIFIQUE, SPECTACULAIRE! SIMPLEMENT, MONACO.

Share this Project:

Monaco

Monaco logo

Histoire d´une fascination

Les histoires de fascination naissent presque toujours de manière impulsive, sur la base des impulsions agréables ou désagréables, des impulsions vécus ou médiées.

Cette histoire a également commencé à écrire sa vie par une visite non planifiée de Monaco. À la fin de celle-ci il y a un projet inhabituel qui cherche à personnifier et métaphoriser tout ce que son auteur a ressenti et vécu. Il présente Monaco en tant que pays des phénomènes techniques et naturels, pays de nobles, d’exclusivité et des gens agréables. Un pays où vous pouvez à tout moment rencontrer votre camarade de classe et une star de cinéma en même temps.

Monaco

UNIQUE, MAGNIFIQUE, SPECTACULAIRE!
SIMPLEMENT, MONACO.

Monaco
Monaco
Monaco

Monaco

Artefakt Monaco je doposiaľ najdlhšia a zároveň najmilšia autorova umelecká výzva.

Počiatky na ňom siahajú do roku 2009. Roman Grešák, očarený návštevou druhej najmenšej krajiny sveta, potreboval pretlak svojich emócií z Monaka pretaviť do hmotného formátu. Takého, ktorý by obrazne vystihol charakter Genia loci. Formátu, ktorý zachytí jeho špecifické atribúty – luxus, pestrosť, atraktivitu.

Prvým prejavom bol výber materiálu. Dielo Monaco je kombinácia zlata, diamantov a meteoritu. Zlato, ktoré je vo forme zlatých doštičiek veľmi precízne osadené do útrob meteoritu. Kombinácia zlata, meteoritu je autorova obľúbená. Úspešne ju využil aj pri originálnom výtvore Mole for sale.

Napokon zlato bolo odjakživa objektom túžby a dobývania, tradičným symbolom moci a bohatstva. Patrí medzi vyhľadávané materiály vo výtvarnom umení. Jeho plasticita ho predurčuje na tvorbu rôznych metamorfóz a prejavov. Naopak, meteorit nie je celkom bežný výtvarný materiál, a už vôbec nie tvárny a formovateľný. Aj takto autor vníma Monako, krajinu niekoľkých tvárí.

Monaco

Hoci je dielo nevysoké, s rozmermi 265 × 212 mm, váži neuveriteľných 25 kg. Tento kúsok kozmickej skaly pochádza zo známej oblasti Campo del Cielo, v severnej Argentíne. Meteorit dopadol na zem asi pred 6 000 rokmi. Súzvukom vesmírneho materiálu a zlata v podobe Monaco, vzišiel ojedinelý artefakt vyjadrujúci fascináciu krajinou, ktorú stvárňuje.

Monaco miery

Aj keď sa jeho finálna podoba zdá náhodná, nie je tomu tak. Pozíciu umelec starostlivo vyformoval špeciálnymi technikami tvarovania, výsledkom čoho je napríklad symbol brala alebo tunelov, ktoré sú pre Monako veľmi charakteristické.

Práca na diele bola zavŕšená nedávno. Neopakovateľná je jeho vôňa. Vôňa filmového plátna. Zaujímavé, že aj tento atribút, je určitým spôsobom spájaný s Monackým kniežatstvom.

Roman with Monaco
Next project

Taupe à vendre